All the dancing, tramping and marching are over once again, people are going back to work, and the judges have rendered their verdicts on the best, most creative and original parade troupes. Here’s a rundown of this year’s winners.
Children’s Parade Winners
Floupe – (combination troupe and float with over 50 members)
1st runner-up – Alfredo Andrews School – The Golden Age of the Aztecs
Winner – Ricardo Richards Elementary – Sailing 1st Class While Playing Mas Aboard the S.S. Ricardo
Floupe – (troupe and float under 50 members)
1st runner-up – St. Croix Educational Complex – The Reef Is Closer Than You Think
Winner – Melchiah and Friends – Children with Disabilities
Troupe – (over 50 members)
Winner – UMB Kids Festival Troupe
Troupe – (under 50 members)
1st runner-up – Crucian Clowns
Winner – St. Croix Educational Complex – Quelbe Ambassadors and Emancipation Dancers.
Majorettes
1st runner-up – Sparkle Lite Twirlers
Winner – St. Croix Majorettes
Mocko Jumbies
Winner – Ricardo Richards School Guardian of Cultures
Steel Pan
2nd runner-up – St. Croix Educational Complex Steel Ensemble
1st runner-up – Lew Muckle Steel Pan Orchestra
Winner – Superior Court Rising Stars Youth Steel Pan
Marching Bands
1st – St. Croix High School Marching Carib Band
Winner – V.I. Police Department Marching Cougars
Adult Parade Winners
Floupe (troupe and float with over 100 members)
1st runner-up – Most Known Unknown and Daddy Jones and Crew
Winner – Gentlemen of Jones
Floupe – (troupe and float with under 100 members)
1st runner-up – Rigidims Festival Troupe
Winner – Hovensa – Rampage, V.I. Pride Crucian Style
Troupe (over 100 members)
1st runner-up- Lockhart and Associates Festival Troupe
Winner – J and J Fun Troupe and Associates
Troupe (under 100 members)
2nd runner-up – Dominica Cultural Roots
1st runner-up – Fusion Band – Come Fly With Us
Winner – St. Croix Central High School – Dance With Class Caribe Style
Individual Entry
1st runner-up – The Three Kings
Winner – Chester Brady – Frederiksted Street Vendors
Majorettes
2nd runner-up – Sebastian Majorettes
1st runner-up – Sparkle Lite Twirlers
Winner – St. Croix Majorettes
Mocko Jumbies
1st runner-up – St. Croix Educational Complex Bara Jumbies
Winner – Guardian of Culture Mocko Jumbies
Steel Pan
1st runner-up – St. Croix Educational Complex Steel Ensemble
Winner – Superior Court Rising Stars Youth Steel Orchestra
Masqueraders
1st runner-up – St. Croix Educational Complex Masqueraders / Cultural Class
Winner- West End Masqueraders
Road March
Chook by Fusion Band