83.9 F
Charlotte Amalie
Saturday, June 15, 2024
HomeNewsArchivesAND THE WINNERS ARE …

AND THE WINNERS ARE …

May 1, 2002 – Here's the complete list of 2002 Carnival winners submitted by the judging committee. Events are listed in reverse chronological order.
ADULTS PARADE (April 27, 2002)
Troupe less than 50

1st: J & J Fun Troupe & Associates
2nd: St. Croix Central High School Dancers – "Madras Melee"
3rd: Dominicanos Unidos
Troupe 50-100
1st: U.S.V.I. Freshwater Association Inc. Presents: "Casino Royale"
2nd: University of the Virgin Islands – "Celebrating 40 Years of Learning"
3rd: Acacia Carnival Troupe, Inc.
Troupe more than 100
1st: Gypsy Carnival Troupe – "Gypsy-Gypsy What a Roogoodoo!"
2nd: Fun Lovers – "Carnival Anniversary Ball"
3rd: Intrigue Carnival Troupe – "Cultural Kallaloo"
Floupe less than 100
1st: Eagles Carnival Troupe – "Ole – The Bull is Loose!"
2nd: Renaissance Grand Beach Resort – "Renaissance Roogoodoo"
3rd: Gift of Life – "Giving a Second Chance at Life"
Floupe 100-300
1st: Hugga Bunch
2nd: Bud Lite Infernos Presents – "Celebration of Mas of 2002"
Floupe more than 300
1st: Elskoe and Associates – "All that Glitters is not Gold"
Floats
1st: Gypsies Still Rolling at 50
2nd: Mobie Dick Presents – "Carnival Ball in 2002"
3rd: C.V.I. to U.V.I.
Majorettes
1st: Sebastien's Majorettes
2nd: St. Croix Majorettes
3rd: Stunts and Twirlers Majorettes
Mocko Jumbies
1st: St. Thomas Mystical Mocko Jumbies
2nd: Virgin Islands Traditional Mocko Jumbies – "Mocko Jumbie Rooga Doo!"
3rd: Mocko Jumbies Jamboree – "Celebrating a Golden Jubilee with You and Me"
Individual
1st: Gilbert Sprauve –
"Diwi Casino & Don Gil Present Ring Roogoodoo"
2nd: Conrad A. Bonelli – "Express to Impress in Roogoodoo 2002"
Traditional
1st: St. Thomas Tropical Masqueraders Troupe – Clowns
2nd: Traditional Indians
Road March
1st: Happy Birthday Carnival – Pat Ragguette
2nd: Jam Them Harder – Jam Band
3rd: 50 Years of Mas – St. Clair "Wahdablee" DeSilva
CHILDREN'S PARADE (April 26, 2002)
Troupe less than 50

1st: Sun Children – "Vision"
2nd: Leonard Dober Elementary School – "A Dancing Roogoodoo for 2002"
3rd: Return of the Peacock
Troupe more than 50
1st: All Saints Presents – "A Hysterial Roogoodoo"
2nd: Sibilly School Presents –"50 with Royalty"
3rd: Addelita Cancryn Junior High School Marching Band
Floupes
1st: Peace Corps Elementary School PTA – "Undecided – (We Will Let You Know")
2nd: V.I. Montessori School Salutes: Hawaii – The 50th State "Island in the Sun"
Floats
1st: WTJX-TV Channel 12 – "It's a Beautiful Day in the Neighborhood"
Mocko Jumbies
1st: Antilles School Presents: "A Cultural Roogoodoo for 2002"
Majorettes
1st: St. Croix Majorettes
2nd: Charming Twirlers Majorettes
3rd: Sebastien's Majorettes
Traditional
1st: Tropical Masqueraders
2nd: Traditional Indians
3rd: Natural Mystic Masqueraders
V.I. CALPYSO COMPETITION (April 26, 2002)
1st: Wahdablee (St. Clair De Silva)
2nd: Mighty Pat (Samuel Ferdinand)
3rd: Super T (Myrel Tonge)
FOOD FAIR HONORING ALVIN AND OLGA MCBEAN
(April 24, 2002)
Native Candies

1st: Lucia Henley
2nd: Joycelyn Monsanto
Cakes and Pastries
1st: Lucia Henley
2nd: Bernice Martin-Parris
Plants
1st: Olga and Alvin McBean
2nd: Ruth Anthony
Produce
1st: David Berry
2nd: Charles Leonard
Food Tasting Contest: Boys
1st: Arona Maduro
Arts and Crafts
1st: Gwendolyn Harley
2nd: Alvin Turnbull
Basket Weaving and Hat Making
1st: Lucia Penn
CARNIVAL VILLAGE BOOTH COMPETITION (April 22, 2002)
1st: #17, I Roogoodoo Palace
2nd: #13, Althea Martin – St. Kitts Hibiscus Queen
3rd #7, Halvor Hart – House of Scandal
KING AND QUEEN OF THE BAND COMPETITION
(April 17, 2002)
Junior King

1st: Acacia
2nd: Sun Children
Junior Queen
1st: Acacia
2nd: Sun Children
King of the Band
1st: Infernos
2nd: Elskoe and Associates
3rd: Hugga Bunch
Queen of the Band
1st: Hugga Bunch
2nd: Infernos
3rd: Jus' Action
JUNIOR CALYPSO COMPETITION (April 16, 2002)
1st: Lady Makeba (Lania R. Howard)
2nd: King Yellowman (Jamai Fredericks)
3rd: Lady Peachie (Elvaneice Huggins)
1st: Lady Clarkie (Kyche'le Clarke)
2nd: Lady L (Liyenn Ible)
3rd: Princess Lyrics (Shamelle Farrington)
1st: Lady Fire (Napha Alexander)
2nd: Lord T (Terano Morgan)
3rd: Lady Tish (Nat-Tisha Anderson)
BAND-A-RAMA (April 13, 2002)
1st: Starlites
2nd: Imaginations Brass
3rd: Cool Session Brass
BEST DRESSED AS A DOLL (April 12, 2002)
1st: P'Azhae Harrigan
2nd: Marc Anthony Ramsingh
3rd: Sequeoia Boney and Jahmar Quad
CARNIVAL KING AND QUEEN (April 6, 2002)
King

1st: Kory Davis
Queen
1st: Cubie-Ayah George
2nd: Nisha Jones
PRINCE AND PRINCESS (March 31, 2002)
Rashai S. Comerio and Akeem J. Warner
Official listing of winners 2002 submitted by the Judges Committee: Anita Arnold, chairperson; Clarice Marchena, vice-chairperson; MiChille Turnbull, secretary; Joseph Lambert, field coordinator; Edwin Davis, Aida Frazer, Candeya Turnbull, Winston Wenner, members.
Publisher's note : Like the St. Thomas Source now? Find out how you can love us twice as much — and show your support for the islands' free and independent news voice … click here.

Print Friendly, PDF & Email
Keeping our community informed is our top priority.
If you have a news tip to share, please call or text us at 340-228-8784.

Support local + independent journalism in the U.S. Virgin Islands

Unlike many news organizations, we haven't put up a paywall – we want to keep our journalism as accessible as we can. Our independent journalism costs time, money and hard work to keep you informed, but we do it because we believe that it matters. We know that informed communities are empowered ones. If you appreciate our reporting and want to help make our future more secure, please consider donating.

UPCOMING EVENTS

UPCOMING EVENTS